Turistaunikátne informácie
z územia MAS Vršatec
Videonavštívte videoportál
MAS Vršatec
Karta zliavzískajte bezplatne
kartu zliav
Darujte 2%  podporte región  spod Vršatca    
Úvod Návšteva z MAS kraje Vysočina

Návšteva z MAS kraje Vysočina

1. august 2019 Novinky 0 komentárov
Návšteva z MAS kraje Vysočina

V pondelok 29. 7. 2019 sme mali tú česť privítať na území MAS Vršatec návštevu MAS kraja Vysočina o.p.s. ktorý v spolupráci s českou celoštátnou sieťou pre vidiek  poriadali akciu „Učíme sa od susedov“. Toto podujatie bolo zamerané na výmenu skúseností a poznatkov MAS Kraja Vysočina, našej MAS a MAS Strážovské vrchy.

Stretli sme sa v pondelok a po obede sme sa prepravili na prvú ukážku úspešných projektov z Programu rozvoja vidieka, a to park v obci Zamarovce. V priestoroch parku nás privítal pán starosta so svojimi zamestnancami a pútavo porozprával o obci, o projekte obecného parku, o živote v obci, o problémoch pri starostovaní a  ďalších plánoch do budúcna.

Po malom občerstvení sme sa presunuli na „naše“ turisticky zaujímavé miesto – pútnické miesto Skalka, kde sme sa spoločne pokochali výhľadom na Trenčín  a vypočuli si históriu tohto zaujímavého miesta. Po prehliadke kláštora a jaskyne sme sa vydali do mesta Nemšová na ukážku projektu, Outdoor Fitness, čo bol projekt národnej spolupráce „Športom k zdraviu“  realizovaný v spolupráci s  MAS Terchovská dolina. Po predstavení projektu a zacvičení si na strojoch sme sa presunuli na Gazdovstvo Uhliská v Trenčianskej Závade, kde boli účastníci exkurzie aj ubytovaní.

Po malej prestávke sme si vypočuli od p. Chmelinu predstavenie gazdovstva, o postupnom vybudovaní areálu a plánoch do budúcna. Pochutili sme si na produktoch z gazdovstva, pohostili nás výbornými syrmi a klobáskami. Po ochutnávke sme absolvovali prehliadku gazdovstva a výstup na vyhliadkovú vežu MAS Vršatec,  ako projekt národnej spolupráce s MAS Požitavie Širočina: „Obnovme strážne veže historickej cesty Magna Via“.

Po ukážkach projektov Gazdovského domu a veže sme  sa tešili na odpočinok a výbornú večeru v penzióne na Uhliskách.  Vo večerných hodinách sme sa rozlúčili s účastníkmi exkurzie a tešili sa na pokračovanie na druhý deň.

Na druhý deň po raňajkách sme sa stretli v Nemšovej a pokračovali sme do obce Bolešov. Tam nás privítala pani zastupujúca p. starostu a porozprávala nám informácie o obci, o aktivitách, podujatiach a o obrovskom prínose vytvorenia obecného parku z PRV 2014-2017. Po návšteve parku sme sa pozreli na ďalší výstup z projektu  „Ochrana spoločného kultúrneho bohatstva a výmena skúseností MAS Vršatec a MAS Vodňanská ryba“ , a to infotabule, ktoré máme umiestnené v každej našej členskej obci.

Ako poslednú zastávku sme absolvovali návštevu kaštieľa v Bohuniciach, kde sme sa stretli s pánom starostom.  Ten nám porozprával o histórii kaštieľa, o živote v obci a previedol nás jednotlivými expozíciami v kaštieli, ktoré slúži ako Múzeum regiónu Bielych Karpát. Hosťom sme ukázali aj výstup z projektu  spolupráce s Kopaničiarsky región-  MAS „Osobnosti našej histórie“ – voskové figuríny v životnej veľkosti a takisto aj kroje červenokamenskej a súčanskej doliny ako výstup z projektu „Zvyky a tradície na oboch stranách hranice/ Zvyky a tradice na obou stranách hranice“ s MAS Vodňanská ryba.

Pred obedom sme sa s návštevou so zástupcami z MAS Kraje Vysočina rozlúčili. Ďakujeme za návštevu!

 

 

 

 

Pridať komentár

Vaše meno *
Váš email *
Váš príspevok *
ukazovatele